Víte, že..

Chcete vědět, co Váš miláček nesmí a je pro něj škodlivé?
2014. December 14. Co je pro kočky a psy toxické? Většinou se jedná o potraviny lidmi běžně konzumované, nicméně pro zdraví domácích mazlíčků velmi nebezpečné.

Hrozny a rozinky -  zde záleží na citlivosti jedince a jeho genetické výbavě, ne všichni psi se rozinkami otráví. Nicméně pro citlivé jedince (a zatím neumíme určit, kteří to jsou) je požití nebezpečné, protože vede k rychlému selhání ledvin a velmi často také k úmrtí zvířete. Příznaky jsou žíznivost, zvracení, průjem, křeče, později slabé nebo úplně chybějící vylučování moči. Obsahové látky hroznů a rozinek se déle vstřebávají, proto je v rámci první pomoci možno vyvolat zvracení asi do jedné hodiny po pozření a následně se obrátit na veterinárního lékaře.

Česnek a cibule - po vstřebání způsobují poškození krevního barviva hemoglobinu, což vede k poruše přenosu kyslíku krví. Typickým příznakem je dušnost pacienta a bledé sliznice, slabost, porucha koordinace, kolaps, někdy křeče.

Čokoláda - obsahuje látku teobromin, která ovlivňuje nervovou soustavu. Teobromin má kumulační efekt a vede k otravě, která je typická zvýšenou stimulací nervové a svalové tkáně. Typickými příznaky jsou slinění, zvracení, nevolnost, svalové záškuby a křeče. Smrtelná dávka je asi 90-115 mg na kilogram živé váhy psa, čemuž odpovídá 10-20 g čokolády. Čokoláda též může vést k selhání jater nebo ledvin, což může v krajním případě vést až ke smrti.


Autor: Fedičová Yulia Mgr., PhD.

Zdroje:
Nemoci psa a kočky I-II díl Miroslav Svoboda, David F. Sedior, Jaroslav Doubek, Jiří Klimeš a kolektiv Brno 2008
Veterinární toxikologická databáze https://cit.vfu.cz/vettox
Časopis 21. STOLETÍ 
Zpět k radám

Nabídka produktů

Nejprodávanější výrobky