Výživa

Taurin ve výživě kočky
2014. August 25. Víte, že nedostatek Taurinu ve stravě Vaší kočky, jí může způsobit závažné zdravotní problémy?

Taurin je aminosulfonová kyselina, která je známá především v souvislosti s výživou koček, pro které je tato látka mimořádně důležitá. Nedostatek taurinu u koček způsobuje nevratnou destrukci sítnice oka s následkem oslepnutí. To se jistě netýká běžných koček, které chytají myši, ale domácích mazlíčků závislých na taurinu v dietě.

V organismu má taurin několik funkcí:

  1. Jednou z nejdůležitějších úloh taurinu je jeho zásadní význam při emulgaci a vstřebávání tuku. Při konjugaci se žlučovými kyselinami vytvoří taurin bipolární molekuly žlučových solí, které fungují jako výkonné surfaktanty (látka snižující povrchové napětí, rozpouštědlo). Tyto sloučeniny jsou schopné převést velké molekuly tuku do malých částeček, které následně po natrávení enzymů mohou projít buněčnou stěnou do enterocytů (střevních buněk).
  2. Taurin je nezbytný v procesu vidění, protože napomáhá regulovat toky iontů Ca2+, Na+, K+, osmotický gradient a Zn-taurin-cystein interakci v buňkách sítnice. Tím udržuje správnou funkci fotoreceptorů.
  3. Vyšší množství taurinu se rovněž nachází v mozku, buňkách kosterních svalů a srdci, kde taurin napomáhá při přenosu nervových vzruchů, regulaci stálé koncentrace vápníku a stabilizaci buněčných membrán. Tím pádem taurin pozitivně ovlivňuje srdce, působí proti srdeční arytmii a chrání buňky srdečního svalu před poškozením.
  4. Nezbytná je role taurinu v imunitním systému. Ukázalo se, že kočky s deficitem taurinu mají snížený počet bílých krvinek a jsou náchylnější k infekčním onemocněním.
  5. Při nedostatku taurinu u koček dochází k poruchám reprodukce, poruchám růstu a ztrátě hmotnosti.

Deficit taurinu vzniká u koček z několika důvodů:

  • Na rozdíl od jiných zvířat, kočky postrádají enzym CSA dekarboxylázu a nedokážou využít jiné aminokyseliny (jak jsou metionin a cystein) pro syntézu taurinu (Fig. 1) a jsou proto závislé na externím příjmu taurinu. Organismus např. psa nebo krysy je naproti tomu schopen dostatečné množství taurinu syntetizovat z aminokyselin cysteinu a metioninu v přítomnosti vitaminu B6.
  • Kočka, na rozdíl od většiny savců, má unikátní metabolismus, protože je schopná konjugovat své žlučové kyseliny výjimečně jenom s taurinem. V protiváze například k nim lidé a králíci využívají aminokyselinu glycin a proto nepotřebují vyšší obsah taurinu v potravě. 
  • Dále jsou známé zvýšené požadavky na taurin u koťat, která rychlé rostou a zvětšují svalovou masu.
  • Pozoruhodné je, že stoupá potřeba taurinu u zvířat při růstu a výměně srsti, kdy se celkově zvětšuje spotřeba aminokyselin se sírou (metionin a cystein).

Nejbohatším zdrojem taurinu jsou živočišné potraviny, nejvíce maso a ryby. Naopak taurin se téměř nevyskytuje v rostlinné stravě.  To znamená, že dieta psů a koček, bohatá na vysoce kvalitní bílkoviny živočišného původu, je tím pádem schopná zabezpečit dostatečný přísun taurinu, který odpovídá správné výživě. Naopak, u diety vegeterianské a nebo obsahujicí špatně stravitelné proteiny hrozí nedostatkem taurinu a je potřeba hlídat jeho příjem z dodatečných zdrojů.

V současné době je největším světovým exportérem taurinu Čína a v menší míře Japonsko.

Autor: Fedičová Yulia Mgr., PhD.

Zdroje:
Časopis 21. STOLETÍ
Nemoci psa a kočky I-II díl Miroslav Svoboda, David F. Sedior, Jaroslav Doubek, Jiří Klimeš a kolektiv Brno 2008
Veterinární toxikologická databáze https://cit.vfu.cz/vettox
Zpět do novinek

Nabídka produktů

Nejprodávanější výrobky