Výživa

Jak správně krmit psa
2015. January 04. Váš psí kamarád potřebuje při své výživě zajistit správný a vyvážený poměr proteinů, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek. Proto Vám popíšeme jak správně krmit psa.
Pes domácí (Canis lupus familiaris) se vyvinul postupnou domestikací ze svého předchůdce vlka obecného (Canis lupus). Předpokládá se, že proces domestikace byl zahájen již před 15 000 lety a v jeho průběhu začaly vznikat různé druhy. V současné době uznává mezinárodní kynologická federace (FCI) přes 500 plemen psů různých velikostí.

Psi se samozřejmě během dlouhé doby domestikace (mitochondrialní DNA ukazuje, že období zdomácnění trvalo vice než 100 000 let) změnili. Domestikovaná zvířata si v lidských sídlech postupně zvykala na stravu s větším podílem rostlinné složky a jiný způsob života. Výsledkem je změna jejich stavby těla, metabolizmu a chování v porovnání s jejich vlčím předchůdcem.

Pes, jenž byl původně výhradním masožravcem, dnes není odkázán pouze na maso, příp. krmiva živočišného původu, ale dokáže získávat část živin a energie i z rostlinných krmiv. Nejpodstatnější složkou vyvážené krmné dávky však přesto zůstávají především krmiva živočišného původu. Jde především o maso savců, ptáku a ryb, vnitřnosti a vedlejší produkty vznikající pří porážení a bouraní hospodářských zvířat. Psům a kočkám lze podávat i mléčné výrobky. Zde je ale třeba mít na paměti, že některým psům chybějí potřebné enzymy k trávení mléčné laktózy. To potom u nich vyvolává průjmy (takovým psům samozřejmě nelze mléko podávat). Navíc ve srovnání s býložravci je zažívací trakt psů a koček relativně krátký a jednoduchý.

Žaludek jak psa tak i kočky je mnohem větší než lidský. Představuje více než 60 % hmotnosti celého trávicího ústrojí, zatímco u člověka je to jen 10 %. Psi i kočky mají naopak velmi krátké střevo (tenké a tlusté). Střední délka poměru (délky těla ku délce střev) u masožravců je jen 1:6 pro psy a 1:4 pro kočky, což např. oproti přežvýkavcům je pětkrát až šestkrát méně. Tím pádem potrava prochází střevem psa dost rychle. Tato specifikace vyžaduje vysoce stravitelné krmivo, které umožňuje rychle asimilovat maximum důležitých živin. Z výživářského hlediska je důležitý také poměr vlákniny. Pro psy a kočky je potřeba vlákniny 2 až 3 %. Vyšší než 5 % zastoupení vlákniny v krmivu vede ke snížení stravitelnosti dalších živin. Průměrně trvá trávení jídla asi 7-10 hodin. Aby za tuto krátkou dobu došlo k dobrému natrávení a vstřebání potravy, musí se také podle jednotlivých složek stravy vytvářet určitá skladba a množství trávicích šťáv a bakteriální mikroflóry. Toto přizpůsobení trvá při krmení stejným typem stravy 2 až 3 týdny. Po této době je strava optimálně využívána a vstřebávána, avšak pouze za předpokladu, že krmíte stále stejným krmivem. Časté střídání stravy může mít nepříznivý účinek na stravitelnost krmiva, což se odráží zejména v kvalitě srsti a množství a konzistenci stolice. Při změně krmiva se doporučuje postupný přechod na jiné krmivo, který by měl trvat asi 5-7 dnů.            

Při krmení tradičními krmivy se doporučuje sestavit krmnou dávku, krmit stále stejné komponenty a dodávat potřebné vitaminy. Pokud je tedy pes krmen doma připravovanou stravou obecně lze doporučit složení krmné dávky: 45 - 65 % maso, 30 % přílohy, 25 % zelenina (strouhaná mrkev) a 5 % mléčné výrobky a vejce. Příprava tradiční diety však bývá spojena s řadou problémů, jako například nedostatečné teoretické znalosti, čas a technologická vybavenost atd. Proto jsou dnešní průmyslově vyráběná krmiva dobrou alternativou k domácí stravě, a to jak z hlediska vyváženosti nutričních komponentů, tak i z hlediska snadného dávkování, nenáročnosti přípravy a skladování. Ekonomicky je to nejvýhodnější typ správného krmiva. Důležitě je také dodržování správné techniky výživy. Je vhodné podávat krmivo ve stejném objemu a ve stejný čas, spolu s dostatečným množstvím čerstvé pitné vody pokojové teploty. U dospělých psů, kteří nejsou v pracovním zatížení, se dnes doporučuje rozdělit krmnou dávku na 2 části.

Závěrem bychom si dovolili dodat, že výběrem vhodného krmiva, správným systémem krmení a důsledným dodržováním zásad zdravé výživy, můžeme ovlivnit zdravotní stav psa nebo kočky až z 50 - 60 %.

Autor: Fedičová Yulia Mgr., PhD.

Tyto texty nejsou námi editovány, autorizovány a nevyhrazujeme si k nim žádná práva.  

Zdroje:
Časopis 21. STOLETÍ
Nemoci psa a kočky I-II díl Miroslav Svoboda, David F. Sedior, Jaroslav Doubek, Jiří Klimeš a kolektiv Brno 2008
Veterinární toxikologická databáze https://cit.vfu.cz/vettox
Wikipedia https://cs.wikipedia.org
Zpět do novinek

Nabídka produktů

Nejprodávanější výrobky