Výživa

Problematika močových kamenů u psů a koček
2014. September 16. Problémy s močovými kameny trápí spousty našich čtyřnohých kamarádů, proto Vám dáme několik rad jak snížit možnou tvorbu močových kamenů u Vašich mazlíčků.

Urolitiáza je obecný termín pro kameny, v kterékoli části močového traktu. Urolitiáza je jedna z prvních chorob, kde dieta byla diskutována a prokázána jako prvek, který může uspíšit progresi onemocnění, nebo naopak eliminovat rizikové faktory.

Močové kameny se mohou vytvořit v ledvinové pánvičce, měchýři nebo prostatě a mohou způsobovat neprůchodnost močovodu nebo močové trubice. Toto onemocnění může být doprovázeno řadou klinických příznaků. Mezi nejčastější patří, časté a bolestivé močení, přítomnost krve v moči, močením na neobvyklých místech nebo totálnímu ucpání s nemožností se vymočit. Pro diagnózu  je obvykle potřebné RTG vyšetření a ultrazvuk. Vznik močových kamenů je výsledkem činnosti několika faktorů. Moč musí obsahovat velkou koncentraci minerálních látek, musí mít určité pH a navíc musí být přítomno tzv. krystalizační jádro v podobě organických látek. Močové kameny můžeme podle jejich složení rozdělit do 4 základních skupin.

U koček a psů se nejčastěji setkáváme se dvěma typy močových kamenů: struvity (fosforečnan hořečnato-amonný) a kalcium oxaláty (šťavelan vápenatý).

Hlavními příčinami struvitů se u psů ve většině případů tvoří sekundárně jako důsledek infekce močového traktu (většinou díky bakteriím Staphylococcus intermedius a Próteus), příležitostně však i bez přítomnosti infekce. Naproti tomu u koček se tvoří většinou bez přítomnosti infekce, ale jako důsledek vyšší hustoty kočičí moči. Přítomnost struvitových kamenů lze řešit konzervativně, tj. úpravou diety. Strategie rozpouštění je založena na snížení koncentrace amoniaku, hořčíku a fosfátu v moči na velmi nízkou úroveň. Speciální dieta obsahuje nižší množství proteinu, fosfátů a hořčíku a vyšší množství sodíku. V takto nepříznivých podmínkách pro struvity dojde k jejich rozpuštění. Žádné jiné krmivo (včetně pamlsků) by se nemělo podávat a zvíře by mělo mít stále k dispozici dostatek čerstvé vody. Paralelně, u psů musí být zahájena léčba infekce močového traktu. Léčba většinou trvá asi 8-12 týdnů, ale někdy až za 20 týdnů.

Při vzniku kalcium oxalátových kamenů ve většině případů se podílí zvýšené vylučování vápníku močí, jež je způsobeno jeho zvýšenou krevní hladinou nebo zvýšeným vstřebáváním ze střeva a nebo zvýšeným vylučováním ledvinami. Spolurozhodujícím činitelem je kyselé pH a nedostatek citrátu a vitaminu B6.

Tento typ kamene nelze rozpustit pomocí speciálně upravené stravy. Léčba vyžaduje chirurgické odstranění.  Dieta se sníženým množstvím fosforu, kalcia a hořčíku se zvýšenou koncentraci inhibitorů tvorby močových kamenů (citrát draselný, vitamín B6) je nedílnou součástí preventivní terapie. U malých plemen psů a u koček je vhodné zvážit použití vlhké (konzervy, kapsičky) stravy nebo alespoň kombinace diety vlhké a suché.

Uráty vznikají při metabolismu purinů a pyrimidinů, vyskytujících se v nukleových kyselinách. Purinová urolitiáza představuje u psů rozhodně méně častou skupinu (kolem 6 %).  Tento typ močových kamenů je častý u dalmatinů. U psů je dokumentováno rozpuštění urátových kamenů použitím speciálních diet, které je způsobeno zvýšením pH moči a omezením koncentrace kyseliny močové a amonných iontů v moči. Snížení tvorby kamenů můžeme dosáhnout snížením obsahu specifických zdrojů bílkovin (ryby, vnitřnosti) a celkovým snížením obsahu bílkovin na dolní doporučenou hranici v krmiv.

Cystin - tento typ kamenů se tvoří u psů s defektem zpětné absorpce aminokyselin v tubulech ledvin, známým jako cystinurie. Cystinurie představuje celoživotní metabolickou poruchu, kterou není možné vyléčit. Recidivy jsou časté i navzdory snahám o prevenci. Protokoly pro medikamentózní terapii cystinové urolitiázy u koček nebyly vypracovány.
 
Zvýše popsaných variant onemocnění je zřejmé, že neexistuje jednotný scénář, jak situaci řešit. Vždy je nutno provést celkové klinické vyšetření a diagnostické kroky pro zajištění definitivní diagnózy. 

Pár rad na závěr, které pomůžou v prevenci urolitiázy:

1. Při krmení menším množstvím krmiva častěji během den se dá zamezit výkyvům pH v moči.
2. Zajistěte celodenní přístup s čerstvé pitné vodě.
3. Přístup k adekvátnímu množství čistých toalet u koček v domácnosti. Jedná-li se o psa v bytě, dbejte na to, aby se často vyvenčil.
4. Minimalizujte změny v denním rytmu, dispozici bytu apod.   
5. Pro zvířata s močovými krystaly jsou vhodné komerční diety.

Autor: Fedičová Yulia Mgr., PhD.

Tyto texty nejsou námi editovány, autorizovány a nevyhrazujeme si k nim žádná práva. 

Zdroje:
Časopis 21. STOLETÍ
Nemoci psa a kočky I-II díl Miroslav Svoboda, David F. Sedior, Jaroslav Doubek, Jiří Klimeš a kolektiv Brno 2008
Veterinární toxikologická databáze  https://cit.vfu.cz/vettox
Wikipedia https://cs.wikipedia.org
 
Zpět do novinek

Nabídka produktů

Nejprodávanější výrobky